לחצו להתקשרות:

הוראות בנק ישראל למשכנתא

בתאריך 11.03.2018, פרסם בנק ישראל הוראה המקלה על הבנקים בעת מתן משכנתאות בגובה 60% – 75% מערך הנכס הנרכש. ההקלה בהוראות תאפשר לרוכשי דירות למגורים להשלים את הרכישה, תוך הצגת הון עצמי נמוך למשכנתא, בתנאים טובים יחסית למקובל בשנים האחרונות. מהן הוראות בנק ישראל בנושא משכנתא? מה המשמעות המעשית של ההוראה האחרונה? כיצד היא עשויה להקל על נטילת משכנתא חוץ בנקאית או בנקאית לרכישת דירה?

היועצים הפיננסיים המקצועיים של המקור למשכנתא אופטימלית מסייעים ללקוחות המעוניינים בנטילת משכנתא חדשה, משכנתא לדירה שנייה או מיחזור משכנתא בתנאים הטובים ביותר. כדאי ליצור קשר כבר כעת ויועצת פיננסית מקצועית או יועץ מקצועי ומנוסה יצרו אתכם קשר בהקדם, המקצוענים שלנו ילוו אתכם לאורך כל הדרך, מרגע הפנייה ועד לסיום עסקת הרכישה. ניתן ליצור קשר בכל עת באמצעות טופס יצירת הקשר באתר. לחילופין, ניתן ליצור קשר טלפוני בשעות העבודה המקובלות.

המקור למידע אובייקטיבי ברשת
התאמה מקצועית עבורך לנותני שירות מתאימים
בדיקת איכות של נותני שירות

הוראות בנק ישראל ומשמעותן

בין השנים 2010 – 2014 פרסם בנק ישראל שורת הוראות בנושא משכנתאות ונדל"ן. המטרה של ההוראות הללו היתה כפולה: מחד, ההוראות נועדו להגביר את היציבות הפיננסית של הבנקים. מאידך, קברניטי בנק ישראל היו מעוניינים לצנן את שוק הנדל"ן ולייצב את המחירים, שהיו במגמת עלייה. כיון שכך, ההוראות כאמור העלו את רף הקושר ברכישת דירה בהדרגה אבל בעקביות. משכנתא אופטימלית, מבחינת בנק ישראל, הייתה ועודנה הלוואה שלא תסכן את היציבות הפיננסית של הבנק ושל הלווים כאחד. עם ההנחיות כאמור ניתן למנות:

א' – ביטול האפשרות לקחת משכנתא של 90% מערך הנכס. רוכשי דירות חדשות נדרשים מאז להציג הון עצמי של 25% מערך הנכס.

ב' – הורדת אחוז ההחזר מההכנסה. ההוראות החדשות קבעו שרוכשי נדל"ן לא יוכלו לקחת משכנתא שגובה ההחזר שלה עולה על 50% מההכנסה נטו שלהם.

ג' – הקטנת אורך חיי המשכנתא – לא ניתן לפרוש את החזרי המשכנתא על פני יותר משלושים שנה. בדרך כלל, הבנקים מאשרים פרישה של עד 23 שנה (300 חודשים).

ד' – ברכישת נכס שהמשכנתא בעבורו הינה יותר מאשר 60% מערכו, הבנקים חייבים להעמיד הון כעירבון עבור חלק המשכנתא שבין 60% ולבין 75% מערך הנכס, שיהיה מעין ביטחון ליציבות הבנק, אם וכאשר הלווים לא יוכלו לפרוע את ההלוואה.

ההנחיות החדשות ומשמעותן

ההנחיה החדשה כאמור לעיל, מפחיתה את הדרישה להלימות הון, הנוגעת לחלק המשכנתא שהוא מעל 60% מערך הנכס. בשיטה הקודמת, היה הפתרון שהבנקים נקטו בו אחד מהשניים: או שהלווים קבלו משכנתא באחוזים נמוכים יותר ממה שרצו, או שהריביות וההצמדה על החלק שמעל 60% היו בלתי משתלמות בעליל.

במצב הזה, לקוחות רבים החליטו לקחת משכנתא חוץ בנקאית, שלמרות הריביות הגבוהות יחסית שלה נתנה מענה הולם לדרישות שלהם. לחילופין, לווים רבים נטלו הלוואות חוץ בנקאיות, להשלמת החלק החסר של המשכנתא. בשני המקרים, ההוצאות עבור המשכנתא גדלו בצורה ניכרת.

משכנתא חוץ בנקאית יתרונות של משכנתא ממקורות חוץ בנקאיים
חוץ בנקאית יתרונות
משכנתא למסורבי בנקים
משכנתא למסורבי בנקים
משכנתא אופטימלית 2015
מי מתאים לחוץ בנקאית?
כדאיות משכנתא חוץ בנקאית
כדאיות חוץ בנקאית?
מוגבלים בחשבון בבנק
משכנתא למוגבלים
ריביות משכנתא חוץ בנקאית
ריבית חוץ בנקאית

המשמעות המעשית של ההנחיה היא שהבנקים יוכלו לבצע הורדת הריבית על סוגי משכנתא שונים ולשפר את תנאי ההחזר של המשכנתא. בנוסף, גם מי שיש ברשותם הון עצמי נמוך יחסית, יוכלו להשלים את רכישת הדירה. במילים אחרות – בפעם הראשונה מזה שנים, שבנק ישראל פרסם הוראות שיש בהן הקלה, הן למלווים והן ללווים.

אם אתם מצויים לפני רכישת דירה ואם יש לכם צורך בסיוע בגיוס הון עצמי למשכנתא, מציאת משכנתא בתנאים הטובים ביותר או כל סיוע אחר, זה המקום הנכון עבורכם. צרו קשר כעת באמצעות טופס יצירת הקשר באתר. אנשי המקצוע שלנו יחזרו אליכם בהקדם וילוו אתכם לאורך כל הדרך לדירה החדשה. אנו פועלים בכל אזורי הארץ, באחוזי הצלחה גבוהים. צרו קשר כעת.